Těžbě v Turówě musíme zabránit!
Dopady rozšíření dolu Turów na množství podzemní vody v regionu řeší petiční výbor Evropského parlamentu. 14.7.2020 v 10:00 se na programu zasedání petičního výboru Evropského parlamentu řeší iniciativa obyvatel česko-polského pohraničí v regionu Liberec. Desetitisícům lidí hrozí ztráta přístupu k pitné vodě vlivem možného rozšíření uhelného dolu v polském Turóvě. Všichni, kdo jsme podepsali petici, s napětím očekáváme informace o výsledku vyšetřování Evropské komise o důsledcích rozšíření dolu na podzemní zdroje vody v celém regionu.
„Během zasedání petičního výboru Evropského parlamentu chceme slyšet, jaké další kroky ke zlepšení situace hodlá Evropská komise podniknout. Rozšíření těžby v dole Turów není jenom přeshraniční téma. Jestliže hrozí že 30.000 lidí ztratí přístup k vodním zdrojům a budou muset čelit zdravotním důsledkům zvýšení znečištění ovzduší vlivem spalování uhlí, EU musí jednat!“ říká Tomáš Zdechovský – náš poslanec EP za KDU-ČSL, který díky svým dopisům předsedovi EP inicioval, že se příslušné výbory EP touto otázkou seriózně zabývají. Dokonce i předseda Evropského parlamentu David Sassoli pomůže vyvinout tlak na
polské úřady ohledně protiprávního prodloužení těžby v dole Turów na
česko-německo-polském trojmezí. Slíbil to již v odpovědi na dopis deseti
europoslanců ze začátku dubna.
„Vstřícná
odpověď pana Sassoliho potvrdila, že EU nechce nechat občany Liberecka
na holičkách, a i na nejvyšších místech už si jsou vědomi citlivosti
kauzy a mnohonásobného porušení unijního práva polskými úřady. Ve věci
tak už aktivně jednají všechny potřebné orgány včetně Komise,“ komentuje odpověď europoslanec Tomáš Zdechovský, který se v přípalu dlouhodobě angažuje a dopis Sassolimu inicioval.
„Další
dobrou zprávou jsou i usnesení z české Sněmovny, kde nad věcí vyjádřili
silné znepokojení a vyzvali ministerstvo zahraničních věcí i
ministerstvo pro životní prostředí ke spolupráci, hledání pro občany co
nejúčinnějšího řešení k eliminaci rizik způsobených rozšiřováním těžby a
k prověření možnosti podat na Polsko žalobu,“ dodává Ing. Štěpán Matek, kandidát Společně do podzimních voleb do zastupitelstva Libereckého kraje.
Uhelný důl Turów, který se nachází na hraničním pomezí České republiky, Polska a Německa měl ukončit těžbu v příštím roce. Bohužel těžební povolení bylo prodlouženo do roku 2044, navzdory silnému odporu obyvatel Libereckého regionu a i České republiky, vzhledem k negativním dopadům rozšíření těžby. Rozsah rozšíření těžby se pohybuje kolem 30km2 až do hloubky 330m, což
by zásadně ovlivnilo život zhruba 30 000 českých občanů pohraničí.
Nejvíc se má důl k hranici ČR přiblížit hned v prvních třech letech, kdy
jej od nejbližší české vesnice bude dělit jen pouhý 1 kilometr.
„Evropská Unie je tu proto, aby bojovala za zdraví jejich občanů v každém slova smyslu. Přivézt případ rozšíření dolu Turów k Evropskému soudnímu dvoru je nevyhnutelný důsledek této akce polských úřadů, my zkrátka musíme bojovat za zájmy občanů České republiky a Libereckého kraje.“
Mgr. Tomáš Zdechovský a Ing. Štěpán Matek
Další důležité články Ing. Mateka:
Zubní pohotovost v Libereckém kraji
Vláda nesmí utrácet peníze našeho kraje!
Více se o našem přístupu k otázkám životního prostředí dozvíte například v článku vedoucího CHKO Český ráj - Ing. Klápštěho ZDE.