Aktuálně

  • aktuality
  • Proč má smysl volit v krajských volbách?
image

"194 krajských nemocnic opraveno!", "Vrátíme brambory na Vysočinu!", "V krizi Vás ochráníme!"

Krajské volby jsou již za dveřmi a celou naší zemi opět pokryla záplava předvolebních billboardů, plakátů a letáků. Nejvýraznější jsou propagační materiály uskupení, na nichž se kromě kandidáta do krajského zastupitelstva usmívá celostátní lídr v bílé košili, nebo červené mikině a to vše korunuje doslova bombastické volební heslo. Ve všech 13 krajích je to vlastně stejné, s drobnou obměnou postaviček kandidátů do zastupitelstva kraje a hesla.

O čem jsou krajské volby?

Už z pohledu na volební billboardy vidíme, že krajské volby nejsou souborem třinácti krajských minipříběhů. Samozřejmě platí, že každý region má své problémy k řešení. V Liberci nás netrápí problém ukončení těžby uhlí a v Ostravě zase neřeší rychlé železniční spojení s Prahou.

Ve skutečnosti jsou letošní volby o něčem trochu jiném než "jen" o opravených silnicích, krajských nemocnicích a další agendě, které se kraje věnují.

Ve světle opakovaného selhávání současné vlády a dlouhodobého poklesu politické morálky je zřejmé, že se letošní volby mohou stát předkolem voleb do Poslanecké sněmovny, které nás čekají v příštím roce. Svojí volbou můžeme už letos nejen ovlivnit dění v našem kraji, ale dát jasně najevo, že se už v příštím roce můžeme vymanit ze současného marastu.


Máme šanci ovlivnit dění v našem kraji?

Ať už se krajské volby stanou referendem o vládě nebo ne, určitě nezapomeňme, že rozhodujeme v první řadě o tom, komu dáme na další volební období důvěru a mandát k tomu, aby naše kraje řídil a spravoval. Nesmí nám být lhostejné, na čím krku spočine hejtmanský řetěz. Správa obcí a krajů je nám mnohem blíž, než si myslíme. Nevolíme vzdálené poslance, volíme zástupce, kteří mají možnost ovlivnit naše životní podmínky, povznést kraj, zlepšit zdravotní péči, vzdělání nebo stav silnic. Nebo - v horším případě - mohou kraj zbytečně zadlužit, zneužít pro svůj prospěch nebo zkrátka vedení kraje nezvládnout.

Poučením by nám měl být Středočeský kraj. Vedení kraje ovládá poslední čtyři roky hejtmanka, chápající kraj jako „dojnou krávu“, zdroj obohacení a prestiže pro sebe a své blízké. Marketingové tým jejího hnutí umí skvěle zvládnout propagační materiály, bídu jejího vedení a skandální hospodaření kraje ale zakrýt nedokáže.

Do vedení krajů podle mého názoru patří lidé, kteří možná nemají milióny na PR tým a na jejich billboardech nenajdete telefonní číslo na celostátního šéfa, ale lidé, za nimiž stojí skutečný příběh, bez skandálu a přešlapů, se skutečnými a pozitivními výsledky a hlavně - s jasnou vizí, co chtějí a mohou pro kraj udělat. Na stejnou úroveň bych postavil i schopnost kandidátů nebo politických stran spolupracovat s ostatními - nevzdat se vlastních zásad a priorit, ale dokázat rozhýbat konstruktivní spolupráci mezi demokratickými stranami.Taková bude letos naše volba

Nedáme přednost líbivým frázím a krásnému marketingu před skutečným činům s reálnými výsledky. Nenecháme se omámit sliby a vánočními pětitisícovkami. Nechceme, aby nám politici zvýšili daně a pak nám je možná vraceli ve formě dotací a podpor. Nechceme, aby nás nějaký politik před čímkoliv chránil. Až budu potřebovat ochránit, chci věřit složkám integrovaného záchranného systému. Věřím, že to zvládnou lépe než jakýkoliv politik.Důležité je, že o výsledku krajských voleb nerozhodují statisíce voličů. Ve skutečnosti se jedná o tisíce, maximálně desetitisíce voličů, kteří reálně rozhodnou o podobě příštích krajských koalic.

Je zřejmé, že tento víkend půjde o každý hlas, každý názor, který pomůže posunout nás vpřed. Proto víme, že budeme volit.

A co vy? Jaká bude vaše volba?


Vojtěch Miler a Jiří Klápště
Společně pro Liberecký krajSdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MDDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

Mokré sucho - problém v Libereckém kraji?

O adaptaci na změnu klimatu již bylo napsáno mnoho. Co můžeme udělat konkrétně, hned, bez patosu a prázdných slibů?

Více
image

Premiér bojuje za sebe a proti všem. I proti nám, voličům!

Premiérovi Andreji Babišovi už došli obětní beránci. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho poslední výpad směrem ke krajským samosprávám, že za výrazný nárůst počtu nakažených COVID-19 mohou právě kraje.

Více
image

Místní práci místním firmám

Rozpočet Libereckého kraje je cca 3,6 miliardy korun. Tyto peníze mohou zůstat u firem v našem kraji, pokud budou mít naši živnostníci a podnikatelé možnost zapojit se do veřejných zakázek.

Více
image

Proč má smysl volit v krajských volbách?

O výsledku krajských voleb nerozhodují statisíce voličů. Ve skutečnosti se jedná o tisíce, maximálně desetitisíce voličů, kteří reálně rozhodnou o podobě příštích krajských koalic. Nechci, aby o mě rozhodovali jiní, chci volit za sebe.

Více
image

Zvládáme integraci cizinců v Libereckém kraji?

Ke koncentraci cizinců dochází v průmyslových centrech - v Libereckém kraji, kde pracuje asi 25 tisíc cizinců, je místem největší koncentrace Česká Lípa.

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA