Aktuálně

  • aktuality
  • Premiér bojuje za sebe a proti všem. I proti nám, voličům!
image

Premiérovi Andreji Babišovi už došli obětní beránci. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho poslední výpad směrem ke krajským samosprávám, že za výrazný nárůst počtu nakažených COVID-19 mohou právě kraje.

Zdá se, že premiéru Babišovi se neomylně daří nalézat vždy nové dno, kterého může celostátní politika dosáhnout. Můžeme se jen domnívat, jaký další pokles nás v případě nezlepšení pandemické situace čeká - předpokládám, že nakonec Babiš obviní všechny občany, že si za situaci mohou sami. Výjimku bude tvořit jeho voličská základna, kvůli které neváhá premiér už nyní podněcovat mezigenerační spory třeba argumentací, že mladá generace není ukázněná a ohrožuje generaci starších lidí.

Podívejme se na letošní realitu

Faktem je, že celou situaci kolem COVID-19 provází od začátku neskutečný chaos. Lidé byli v první fázi připoutáni k obrazovkám, aby napjatě sledovali každý brífink po jednání vlády a dozvěděli se, co vlastně premiér znovu omezí či zakáže, aby tím sám zachránil tisíce mrtvých a nás ostatní občany spasil. Toho všeho jsme byli svědky v 21. století, v době stále se rozvíjející informační revoluce.

Faktem je, že státní pojistka pro krizové situace - Ústav pro správu hmotných rezerv - má prázdné sklady, jen mizivé zásoby ochranných zdravotních pomůcek. Například jsme zjistili, že stát měl uskladněn pro případ nouze pouze 10000 roušek a respirátorů a mnoho dalších fatálních pochybení. Co následovalo, si všichni živě pamatujeme. Za zmínku stojí chaotický a předražený nákup nekvalitních ochranných pomůcek z Číny apod.

Faktem je, že premiér dokázal nalézt viníky šíření viru snad všude - od Italů, lyžařů po dovolenkáře, neváhal dokonce obvinit ani zdravotní sestry a lidi v první linii. Ale pravda - jen díky němu jsme se znovu naučili šít roušky, pomáhat si navzájem a teď se dokonce naučíme i trasovat sami sebe.

Faktem je, že premiér zadlužil naši zemi takovým stylem, jaký si jeho předchůdci nedovedli ani představit.

Vláda hodila kraje přes palubu

Vláda bohužel selhala i v komunikaci směrem k samosprávám, tedy krajům a obcím - při zavádění omezení i při jejich následném rozvolňování.
Byly to ale právě kraje, které se musely postarat o zajištění základních potřeb, jako například distribuce ochranného zdravotnického materiálu do nemocnic, škol, do sociálních služeb apod. V tomto směru se nedá vedení Libereckého kraje nic vytknout. Krajský krizový štáb se scházel pravidelně i několikrát týdně, po každém jednání následovala on-line tisková konference a já měl pocit, že konečně žiji v normálním světě.

Připomeňme si, že vláda (kromě toho, že neřešila krajskou či regionální realitu) ukradla krajům peníze z jejich rozpočtů. Následně si odhlasovala neuvěřitelný schodek státního rozpočtu na letošní rok, takže pointou jsou okradené kraje, zadlužený stát a země nepřipravená na druhou vlnu pandemie.

Neřešme, nakolik je pandemie reálná či virtuální - krajům a samosprávám nepřísluší hodnotit teorie, musí se v rámci zákonů a nařízení postarat o své obyvatele. Dnes se naštěstí ukazuje, že krajské a místní samosprávy jsou opět připraveny nedostatečnou činnost státu kompenzovat a občany chránit a podpořit v rámci svých možností a pravomocí.

Současná  rostoucí kritika krajů ze strany premiéra Babiše slouží k zakrytí jeho vlastní neschopnosti - neumí řídit naši zemi v časech dobrých ani špatných, jeho současný postoj a obviňování krajů považuji za nehoráznou lež a alibismus nejhrubšího zrna.


Neakceptujme současný postoj premiéra Babiše, nepodlehněme pocitu, že proti aroganci a lži nelze bojovat. Nezvykejme si na pokleslé morální i odborné standardy, které nám současná vláda předvádí.

Už v říjnových krajských volbách můžeme ukázat, že v Libereckém kraji nemá populismus, arogance a neschopnost místo. Morální standardy nám neurčují politici, ale my - voliči!


Ing. Štěpán Matek, zastupitel města Jablonec nad Nisoudalší články Ing. Štěpána Mateka

Zubní pohotovost v Libereckém kraji

Bez zdravotních sester nikdy zdraví nebudeme!

Krajské peníze musí zůstat v Libereckém kraji

Společně pro Liberecký kraj - MÁME VIZI!


Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MDDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

Mokré sucho - problém v Libereckém kraji?

O adaptaci na změnu klimatu již bylo napsáno mnoho. Co můžeme udělat konkrétně, hned, bez patosu a prázdných slibů?

Více
image

Premiér bojuje za sebe a proti všem. I proti nám, voličům!

Premiérovi Andreji Babišovi už došli obětní beránci. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho poslední výpad směrem ke krajským samosprávám, že za výrazný nárůst počtu nakažených COVID-19 mohou právě kraje.

Více
image

Místní práci místním firmám

Rozpočet Libereckého kraje je cca 3,6 miliardy korun. Tyto peníze mohou zůstat u firem v našem kraji, pokud budou mít naši živnostníci a podnikatelé možnost zapojit se do veřejných zakázek.

Více
image

Proč má smysl volit v krajských volbách?

O výsledku krajských voleb nerozhodují statisíce voličů. Ve skutečnosti se jedná o tisíce, maximálně desetitisíce voličů, kteří reálně rozhodnou o podobě příštích krajských koalic. Nechci, aby o mě rozhodovali jiní, chci volit za sebe.

Více
image

Zvládáme integraci cizinců v Libereckém kraji?

Ke koncentraci cizinců dochází v průmyslových centrech - v Libereckém kraji, kde pracuje asi 25 tisíc cizinců, je místem největší koncentrace Česká Lípa.

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA