Aktuálně

 • aktuality
 • Místní práci místním firmám
image

MÍSTNÍ PRÁCI MÍSTNÍM FIRMÁM

Rozpočet Libereckého kraje je cca 3,6 miliardy korun a tyto peníze mohou zůstat u firem v našem kraji, pokud budou mít naši živnostníci a podnikatelé možnost zapojit se do veřejných zakázek.
Pro kraj i města je možné snížit ceny ve výběrových řízeních otevřením se větší konkurenci a podpoře při účasti v těchto řízeních.
Státní správa i samospráva potřebují ušetřit, živnostníci a podnikatelé potřebují zakázky a obyvatelé kraje potřebují práci.


JAKÁ JE PODSTATA PROBLÉMU?

 • o výběrových řízeních nejsou firmy aktivně informovány ani neexistuje aktivní podpora, která by umožnila malým firmám účast ve výběrových řízeních
 • výběrových řízení se zúčastňuje jen malé procento firem z oboru (někdy třeba jenom tři uchazeči !!!)
 • náklady na podání nabídky a zpracování dokumentů jsou vysoké, mnoho firem a živnostníků těžko zvládá administrativní překážky
 • panuje představa, že zakázky jsou jenom pro velké firmy, které v tom „umí chodit“
 • výherce výběrového řízení si v mnoha případech sjedná subdodavatele, který celou zakázku udělá levnějiJAKÁ JE SOUČASNÁ SITUACE V NAŠEM KRAJI?

Kraj zcela dle dikce zákona transparentně a veřejně usiluje o podání nabídek na své zakázky. Zveřejňuje je, vybírá dodavatele a výběr vždy zveřejní včetně váhy jednotlivých kritérií (cena, záruka, rychlost dodání,  atd…). Nicméně nedochází k aktivnímu oslovení všech možných uchazečů v kraji a zcela jednoznačně nejsou výběrová řízení naplněna desítkami nabídek od možných dodavatelů. Problémem je nízká míra konkurence u uchazečů o zakázku, což musí způsobovat vyšší cenu a špatné postavení zadavatele při plnění zakázky.


MÁ TATO SITUACE ŘEŠENÍ?

 • je potřeba vytvořit nástroje, které pomohou zpřístupnit zakázky kraje a měst všem živnostníkům a podnikatelům bez rozdílu velikosti
 • ve výběrových řízeních nesmí hrát roli administrativní zátěž nebo právní kličky
 • kraj musí vytvořit kontaktní místo, které bude mít seznam všech podnikatelů v kraji podle oborů
 • každá vypsaná zakázka musí být aktivně rozeslána všem oborově příslušným potenciálním dodavatelům
 • v případě zájmu musí tato instituce pomoci každému uchazeči o zakázku s jejím zpracováním tak, aby byla po formální stránce v pořádku. Pro jednoduchost jde v podstatě o to, aby třeba malíř dodal pouze cenovou nabídku a konzultoval s někým osobně podmínky dodávky, ale veškerou dokumentaci, podání a formální splnění podmínek zařídilo kontaktní místo podnikatele.
 • kraje a města musí vytvořit regionální a krajské kontaktní místa, která budou aktivně vyhledávat místní dodavatele a pomáhat jim s podáváním nabídek do výběrových řízení


A JAKÝ BUDE VÝSLEDEK?

Chceme-li podporovat místní podnikatele, podporovat ekonomické transfery v blízkém okolí realizace práce a dodávky, je nepochybně potřeba aktivně pomáhat místním podnikatelům se do procesu výběru dodavatele zapojit. Toto zapojení bude ve finále výhrou obou stran, protože se zlevní dodávky a zároveň se utržené peníze znovu investují v našem kraji nebo městě. Nepochybnou výhodou bude i ekologický dopad těchto opatření, protože nebudeme zatěžovat dopravu na to, aby třeba firma z Ostravy realizovala ZOO v Liberci.
Stavební zakázky rázem nebudou vyhrávat velké firmy, které si následně za méně než vysoutěženou cenu najmou jinou stavební firmu, která zakázku „na klíč“ realizuje, ale nebyla schopna podat nabídku, protože o ní buď nevěděla nebo si prostě netroufla na náklady spojené s nejistou nabídkou.
 

Mnozí budou namítat, že to bude něco stát a já odpovídám, že bude, ale po pár zakázkách se nám to všechno vrátí na menších vysoutěžených cenách (vyšší konkurence vždy přinese lepší cenu).
Je potřeba, aby kraj (následně i všechna města v kraji) zajistil rovnoměrné postavení malých proti velkým, aby nehrály roli známosti a kontakty, ale pouze schopnost dobře a za dobrou cenu odvézt požadovanou práci.
Mgr. Jiří Šolc
více ZDE


Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MUDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

25 let čekání na obchvat České Lípy

Česká Lípa je jedním z posledních větších měst, ve kterých prochází doprava přímo středem města. Trpíme tím my - obyvatelé města i životní prostředí, při sebemenším problému doprava v celém městě kolabuje.

Více
image

Opravdu se žije v našem kraji nadprůměrně?

Kvalita života je subjektivní pojem, ale naše výsledky v rámci celorepublikového výzkumu Obce v datech a Deloitte jsou vážně nelichotivé - jediný Turnov je na 11. místě, ostatní větší města se motají na konci první stovky!

Více
image

Zubní pohotovost v Libereckém kraji

Každý z nás někdy potřeboval akutní lékařské ošetření. Některé z nás přepadla bolest zubů o víkendu nebo v noci a řešili jsme kdo a kde nám vlastně může pomoci. Proč to často nejde v liberecké nemocnici?

Více
image

Kdo pomůže kultuře v Liberci?

Téma financování pilířů liberecké kultury je dlouhodobě aktuální a diskutované téma. Divadlo FX.Šaldy, ZOO nebo třeba Botanická zahrada svým významem překračují nejen město, ale celý region a jsou pro náš kraj unikátní.

Více
image

Co se suchem - Liberecký kraj na rozcestí

Dlouhotrvající sucha devastují naši krajinu a zásobu podzemních vod. Od roku 2014 se prohlubuje deficit srážek, rok 2018 byl druhým nejsušším rokem od roku 1961 a je zřejmé, že ani letos se nedočkáme zlepšení situace. Mizivé zásoby sněhu a chybějící srážk

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA