Aktuálně

  • aktuality
  • Účet za koronavirus pro Českou Lípu
image

ÚČET ZA KORONAVIRUS PRO ČESKOU LÍPU


V uplynulých měsících zasáhla celý svět i naši republiku pandemie koronavirové nákazy. Lékaři, zdravotnický personál, pracovnici sociálních služeb, integrovaného záchranného systému a mnozí dobrovolníci se pustili do nerovného zápasu. S vysokým nasazením se jim podařilo epidemii přemoci.

Je načase položit si jednoduchou a zcela legitimní otázku: Co nás to stálo a ještě bude stát? Jakým způsobem se pandemie projeví na našem hospodářství? Jak se opatření projeví na státu, našeho kraje a naší obce?

Je zřejmé, že nás čeká ekonomický propad a úspory. Naše současná levicově populistická vláda v letech minulých, rozhazovala plnými hrstmi a zvyšovala zadlužení státu. Kraje a obce musí uvažovat zcela jinak - zatímco státní dluh se zdá být „imaginární“ a vzdálený, dluh města či obce vnímá každý z nás téměř osobně, ví, že se přímo dotýká kvality našeho každodenního života. Proto kraje a obce spoří na své investice, vytvářejí přebytky a nezatěžují města nepromyšlenými dluhy.


Jak reagovala vláda na očekávaný ekonomický propad a pokles výběru daní?

Pokud pomineme chaotické vydávání vládních nařízení a nezvládnutou krátkodobou podporu živnostníků a podnikatelů formou covidových programů, všimněme si dvou kroků, které naše životy ovlivní na dlouhá léta:

  • zvýšením rozpočtového schodku v tomto roce na neuvěřitelných 500 miliard Kč. Rozumné investice jsou zcela v pořádku, ale dosud není jasné, jak bude tak bezprecedentní schodek využit. Neschopnost zdůvodnit výši deficitu jen ukazuje na neexistenci koncepce obnovy naší země pro koronavirové krizi.
  • problém schodku tví i v tom, že se nejedná o jednorázovou „sekeru“ do státního rozpočtu, potřeba zvýšených investic a podpor se nepochybně přelije i do budoucích let. Schválením zadlužení v tomto rozsahu dáváme populistům bianco šek nejen na nekontrolované výdaje v letošním roce, ale i do příštích let.
  • škrty a snížením dotací krajům a obcím z rozpočtového určení daní, což reálně znamená snížení rozpočtů jednotlivých krajů a obcí. Vláda si jednoduše přivlastnila část rozpočtů obcí pro své potřeby. Příjmy obcí a krajů poklesnou ještě v tomto roce o 20 %, což v mnoha případech bude mít fatální následky na jejich hospodaření. Na silnou kritiku pak vláda reagovala částečnou kompenzací ve výši 1200 Kč na obyvatele a neurčitým příslibem dotačního titulu, což ve finále znamená jen částečnou náhradu okradených městských rozpočtů.
Jak je na tom Česká Lípa? Přijdeme o téměř 130 milionů korun!

  • s využitím kalkulačky na webu Sdružení místních samospráv se dá lehce zjistit, že přijdeme ještě v letošním roce celkem o 172,5 milionu Kč, což bude činit 28,57 % ročních příjmů. Jako náhradu nám stát kompenzuje pouhých 44, 9 milionu Kč!
  • Česká Lípa v první fázi plánuje plošný škrt ve výši 10 % schváleného rozpočtu pro rok 2020, ale ani toto nemusí stačit. V ohrožení jsou mnohé plánované investiční akce v tomto i příštím roce a škrty v běžných výdajích.
  • rozpočtový výhled na rok 2021 a 2022 bude nutné snížit nejméně o dalších 7 %. Začneme veřejně debatovat o tom, ve které kapitole našeho rozpočtu bude nejsnazší ušetřit? Budeme méně opravovat cesty a chodníky, ušetříme na kultuře nebo sportu?


Jistě, stát slibuje dotace..

Využití všech dotačních programů bylo pochopitelně vždy zásadní - od krajských a městských investic přes regionální podnikatele až po neziskový sektor.
ALE - obce našeho kraje mají připraveny své investice i znají své potřeby, stát vypíše dotační programy, které nemusí řešit potřeby v našem regionu.
Navíc všichni víme, jak je dotační administrativa zdlouhavá a náročná, pravděpodobnost získání dotace je obvykle nízká - slibované dotační programy pro kraje a obce tak jistě neřeší nový rozpočtový  schodek, v lepším případě se jedná spíš o  možnost řešení v příštích letech. O to větší je prostor pro ohýbání kriterií a směřování prostředků předem vybraným příjemcům.
Vláda si vzala kraje i obce a jejich obyvatele jako rukojmí svého předchozího bezuzdného utrácení. Sebrala jim příjmy v řádu desítek až stovek miliard, jako ústupek a kompenzaci pak slíbila řádově desítky či stovky milionů. Jako vrchol arogance a neodbornosti pak slouží vyjádření ministryně financí, že obce a kraje mají přece dostatečné rezervy, aby si se situací poradily.
Mgr. Libor Šmejda, MBA
ředitel ZŠ v České Lípě
kandidát na senátora
více informací ZDE

Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MDDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

Mokré sucho - problém v Libereckém kraji?

O adaptaci na změnu klimatu již bylo napsáno mnoho. Co můžeme udělat konkrétně, hned, bez patosu a prázdných slibů?

Více
image

Premiér bojuje za sebe a proti všem. I proti nám, voličům!

Premiérovi Andreji Babišovi už došli obětní beránci. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho poslední výpad směrem ke krajským samosprávám, že za výrazný nárůst počtu nakažených COVID-19 mohou právě kraje.

Více
image

Místní práci místním firmám

Rozpočet Libereckého kraje je cca 3,6 miliardy korun. Tyto peníze mohou zůstat u firem v našem kraji, pokud budou mít naši živnostníci a podnikatelé možnost zapojit se do veřejných zakázek.

Více
image

Proč má smysl volit v krajských volbách?

O výsledku krajských voleb nerozhodují statisíce voličů. Ve skutečnosti se jedná o tisíce, maximálně desetitisíce voličů, kteří reálně rozhodnou o podobě příštích krajských koalic. Nechci, aby o mě rozhodovali jiní, chci volit za sebe.

Více
image

Zvládáme integraci cizinců v Libereckém kraji?

Ke koncentraci cizinců dochází v průmyslových centrech - v Libereckém kraji, kde pracuje asi 25 tisíc cizinců, je místem největší koncentrace Česká Lípa.

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA