Aktuálně

  • aktuality
  • 25 let čekání na obchvat České Lípy
image

25 let čekání na obchvat České Lípy

Česká Lípa je jedním z posledních větších měst, ve kterých prochází doprava přímo středem města. Trpíme tím my - obyvatelé města i životní prostředí, při sebemenším problému doprava v celém městě kolabuje.


Každý den cestou z práce projíždím v odpolední špičce naší nejvytíženější městskou komunikací -  Děčínskou ulici. Tou denně projíždí až 25 tisíc aut, často tu všichni čekáme mnoho minut. To je dobrý čas přemýšlet na tím, jak moc by našemu městu prospělo vybudování západního obchvatu, na který marně čekáme už desítky let.

Českou Lípou prochází jedna ze základních silničních tepen České republiky - silnice 1. třídy I/9, která propojuje Prahu s Německem ve směru hraničního přechodu v Rumburku. Kamiony z I/9 zde často odbočují právě na Děčín, což vede k tristní situaci právě na Děčínské ulici, ale i v samotném centru a následně pak na příjezdu z dalších směrů.

OBCHVAT? Čekáme na rozhodnutí vlády..

Projekt obchvatu je na stole už dlouho - letos už přesně 20 let. V první fázi jde o úsek mezi Dubicí a Dolní Libchavou, v délce půldruhého kilometru a s pěti mosty - přes dvě vodoteče, dvě místní komunikace a železnici. Ten by řešil podstatnou část problému a náklady na jeho výstavbu se odhadují na necelou půl miliardu Kč.
Protože jde o přeložku silnice první třídy, není bezprostřední řešení ani v rukou obce, ani v rukou kraje, ale závisí na rozhodnutí vlády. Už několik premiérů v řadě za sebou tvrdí, že záležitost považují za prioritní. Současný premiér Andrej Babiš dokonce už i něco konkrétního udělal: podepsal petici za dostavbu obchvatu...
Po uplynutí dvou let od tohoto podpisu se začalo zdát, že se snad už konečně začínají doopravdy hýbat ledy: ministr dopravy slíbil, že nejpozději v květnu 2020 bude podána žádost o územní rozhodnutí. Ani to se však nerealizovalo. Do hry totiž vstoupil Liberecký kraj, který si vyžádal doplnění projektové dokumentace. Žádost tedy nebude podána dříve než na podzim.


Foto

Co může udělat krajská samospráva?

Proces rozhodování i zahájení stavby je dnes natolik zpožděný, že už zřejmě není reálné zprovoznění stavby ani do konce volebního období krajského zastupitelstva, které zvolíme letos v říjnu! A to je možná kámen úrazu - vláda i krajští zastupitelé musí uvažovat v delším horizontu, než je jen jejich funkční období a soustředit se i na projekty, kterými se nebudou moci pochlubit už v příští volební kampani.
Krajská samospráva sice stavbu obchvatu sama nevyřeší. Musí ale vyvíjet efektivní tlak na centrální orgány a soustavnou komunikací a spoluprací se všemi zúčastněnými stranami dosáhnout viditelného posunu v přípravách a schvalování tak, aby svým nástupcům za čtyři roky předali projekt obchvatu v takové fázi připravenosti, že do jeho zprovoznění pak bude zbývat už maximálně rok.


Je jisté, že stavba našeho obchvatu se stejně jako každá podobná dopravní stavba pochopitelně některých konkrétních občanů dotkne i negativně. Prosím však o pochopení, že je nezbytné hledat optimální řešení ve prospěch pro celé město a celý region. Za sebe slibuji, že v případě zvolení pro to udělám vše, co bude v mých silách.

Ing. Josef Šimůnek, KDU-ČSL


další důležité články:

Liberecký region - kraj s duší

Společně pro Liberecký kraj

Sdílet na facebooku
SPOLEČNĚ PRO LIBERECKÝ KRAJ

Kandidáti

image

Ing. Klápště Jiří

TOP 09
image

Ing. Matek Štěpán

KDU-ČSL
image

Mgr. Šolc Jiří

nestraník
image

Ing. Šimůnek Josef

KDU-ČSL
image

Václav Miloslav

TOP 09
image

Procházková Lenka

KDU-ČSL
image

Mgr. Vondráček Jiří

TOP 09
image

MDDr. Šebestová Daniela

nestraník
image

Veber Tomáš

KDU-ČSL
image

Mgr. Šmejda Libor, MBA

nestraník
Aktuálně

SPOLEČNĚ
PRO LIBERECKÝ KRAJ

image

Společně pro Liberecký kraj

Naším společným cílem není nic menšího, než aby byl náš kraj vzorem fungující spolupráce, politické kultury a hlavně - dobrým místem pro život!

Více
image

Mokré sucho - problém v Libereckém kraji?

O adaptaci na změnu klimatu již bylo napsáno mnoho. Co můžeme udělat konkrétně, hned, bez patosu a prázdných slibů?

Více
image

Premiér bojuje za sebe a proti všem. I proti nám, voličům!

Premiérovi Andreji Babišovi už došli obětní beránci. Jinak si nedovedu vysvětlit jeho poslední výpad směrem ke krajským samosprávám, že za výrazný nárůst počtu nakažených COVID-19 mohou právě kraje.

Více
image

Místní práci místním firmám

Rozpočet Libereckého kraje je cca 3,6 miliardy korun. Tyto peníze mohou zůstat u firem v našem kraji, pokud budou mít naši živnostníci a podnikatelé možnost zapojit se do veřejných zakázek.

Více
image

Proč má smysl volit v krajských volbách?

O výsledku krajských voleb nerozhodují statisíce voličů. Ve skutečnosti se jedná o tisíce, maximálně desetitisíce voličů, kteří reálně rozhodnou o podobě příštích krajských koalic. Nechci, aby o mě rozhodovali jiní, chci volit za sebe.

Více
image

Zvládáme integraci cizinců v Libereckém kraji?

Ke koncentraci cizinců dochází v průmyslových centrech - v Libereckém kraji, kde pracuje asi 25 tisíc cizinců, je místem největší koncentrace Česká Lípa.

Více
Podporují nás
image

Mgr. et Mgr. Libor Šmejda, MBA